we are the world

Τρίτη 29 Μαΐου 2012

Σάββατο 23 Μαΐου 2009

ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ-ΕΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ

Στον παρακάτω ιστότοπο σας δίνονται οδηγίες για τον εννοιολογικό χάρτη και το λογισμικό που το υποστηρίζει...

Για το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ : Η παράγραφος " Ε "-χρήση cmap από κάποια ιστοσελίδα-

http://ekped.gr/praktika/fe/13_32k.swf

Τετάρτη 6 Μαΐου 2009

ΚΑΛΛΩΠΙΣΤΙΚΑ-ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ


Είναι διακοσμητικά φυτά που χρησιμοποιούνται στους κήπους, στα πάρκα, στους δρόμους, είτε για τα εντυπωσιακά, διαφόρων χρωμάτων και σχημάτων, αρωματικά ή όχι άνθη τους, είτε για το υπέροχο και πλούσιο φύλλωμά τους.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΛΛΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΦΥΤΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ

1.Ετήσια
2.Διετή και Πολυετή
3.Βολβώδη, ριζωματώδη, κονδυλώδη
4.Αναρριχώμενα
5.Αειθαλή Θαμνώδη
6.Φυλλοβόλα Θαμνώδη
7.Καλλωπιστικά δέντρα



ΑΡΧΕΙΟ-PPT
http://lena1968.webs.com/power%20point.ppt
http://rapidshare.com/files/236238947/kallopistika_fyta-kathgories.ppt




ΑΡΧΕΙΟ-ΙΣΤΟΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ
http://lena1968.webs.com/webquest.ppt

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΚΑΛΛΩΠΙΣΤΙΚΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ





ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

1.ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ « Τα καλλωπιστικά φυτά »

1.2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Το σενάριο εντάσσεται στις γνωστικές περιοχές των βιβλίων:
«Ανθοκηπευτικές καλλιέργειες»
«Στοιχεία αρχιτεκτονικής τοπίου»
«Φυτά κηποτεχνίας»
«Κηποτεχνικές εφαρμογές»

1.3. Τάξεις στις οποίες μπορεί να απευθύνεται

Το σενάριο μπορεί να αξιοποιηθεί στη Γ΄ Λυκείου στον Τομέα Γεωπονίας. Στηρίζεται στην εποικοδομιστική προσέγγιση, όπου δίνεται έμφαση στη μαθησιακή διαδικασία και στην αλληλεπίδραση των εμπλεκόμενων μερών που λαμβάνουν χώρα. Δίνεται έμφαση στη συμμετοχική και συνεργατική μάθηση, στη δημιουργική έκφραση.
Η οπτικοποίηση μέσω των εικόνων με τον Η/Υ προσθέτει στην εκπαιδευτική διαδικασία τη δυνατότητα διαχείρισης εικόνων μέσω του υπολογιστή. Δεν είναι πια ένα αντικείμενο, μια επιφάνεια, αλλά μπορεί να γίνει ένας τόπος, ένας χώρος, στον οποίο επεμβαίνουν ενεργά οι μαθητές. Οι μαθητές εργάζονται σε ομάδες με δραστηριότητες αξιοποιώντας το παιδαγωγικό περιβάλλον των ΤΠΕ στην εκπαίδευση.

1.4. Συμβατότητα με το Α.Π.Σ. και το Δ.Ε.Π.Π.Σ.

Το εκπαιδευτικό σενάριο είναι απόλυτα συμβατό με το σχολικό Α.Π.Σ. αφού ο κεντρικός άξονας του σεναρίου αφορά τη γνωστική περιοχή στη διδασκαλία αρκετών μαθημάτων των δύο κύκλων των ΤΕΕ του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος. Ενδεικτικά αναφέρονται τα μαθήματα «Ανθοκηπευτικές καλλιέργειες», «Στοιχεία αρχιτεκτονικής τοπίου» και «Φυτά κηποτεχνίας», «Κηποτεχνικές εφαρμογές». Η δραστηριότητα μπορεί όμως να εφαρμοστεί, κατάλληλα προσαρμοσμένη, σε οποιαδήποτε διδακτική ενότητα που πραγματεύεται την επιλογή καλλωπιστικών φυτών.


1.5. Οργάνωση της διδασκαλίας και απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Το σενάριο είναι καλό να υλοποιηθεί στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου, γιατί το εργαστήριο είναι εξοπλισμένο με ικανό αριθμό υπολογιστών, εκτυπωτή, σαρωτή και βιντεοπροβολέα για την παρουσίαση της διδασκαλίας. Εναλλακτικά, το μάθημα μπορεί να γίνει στην αίθουσα διδασκαλίας με έναν υπολογιστή και έναν βιντεοπροβολέα. Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες των 2-3 ατόμων σύμφωνα με το γνωστικό επίπεδο των μαθητών.

Υλικά και μέσα:
Η/Υ (προτείνεται ένας Η/Υ ανά δύο μαθητές), εκτυπωτής, χαρτί εκτύπωσης
Το λογισμικό «ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ»
Πίνακας
Εννοιολογικός χάρτης
Διαδίκτυο

1.6. Διδακτικοί στόχοι

Α. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο

Οι μαθητές
· Να επιλέγουν τα κατάλληλα φυτά ανάλογα με τη μορφολογία, τις απαιτήσεις τους και τη χρήση τους
· Να προσδιορίζουν τους παράγοντες που επηρεάζουν την επιλογή των φυτών.
Ειδικότερα οι μαθητές..
να απομνημονεύουν τα ονόματα φυτών και απαιτήσεις
να αναγνωρίζουν βασικά καλλωπιστικά είδη φυτών
να περιγράφουν τα μορφολογικά χαρακτηριστικά ενός
καλλωπιστικού φυτού χρησιμοποιώντας την κατάλληλη
ορολογία
να εντοπίζουν ιδιαιτερότητες του φυτού που βοηθούν στην
αναγνώρισή του
να εκτιμούν την αισθητική αξία του φυτού

Β. Ως προς τη χρήση των νέων τεχνολογιών

Οι μαθητές
· Να έρθουν σε επαφή με τη χρήση των νέων τεχνολογιών
· Να εξοικειωθούν με τις εφαρμογές του λογισμικού που παρέχουν έναν όγκο πληροφοριών σχετικά με τα μορφολογικά και βιολογικά χαρακτηριστικά των φυτών καθώς και πλούσιο φωτογραφικό υλικό
· Να ασκηθούν στην αναζήτηση υλικού στο διαδίκτυο
· Να κάνουν χρήση του γλωσσαρίου του λογισμικού
· Να αντιγράψουν κείμενα και φωτογραφίες
· Να προσθέσουν με τη χρήση λογισμικού άλλο υλικό
· Να αναζητήσουν ένα φυτό θέτοντας οι ίδιοι κριτήρια ανα-ζήτησης
· Να δημιουργήσουν το δικό τους αρχείο
· Να κρατήσουν σημειώσεις

Γ. Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία

Οι μαθητές
Να συνεργαστούν και να αλληλεπιδράσουν προκειμένου να επιτύχουν τους προτεινόμενους στόχους
Να κινητοποιήσουν τη δημιουργική τους σκέψη, την κριτική τους ικανότητα και φαντασία
Να διασκεδάσουν

1.7. Εκτιμώμενη διάρκεια

Τέσσερις διδακτικές ώρες για εφαρμογή power point και την εφαρμογή τριών φύλλων εργασίας

2.ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Το σενάριο περιλαμβάνει δραστηριότητες συλλογής, καταγραφής, επιλογής φυτών, προωθώντας την αξιοποίησή τους στην καθημερινότητα. Οι μαθητές αντιλαμβάνονται την διαχρονική απασχόληση του ανθρώπου με την καλλιέργεια των καλλωπιστικών φυτών, αφού διαπιστώνουν με τη συζήτηση ότι πάντα προωθείται η διερεύνηση, η αυτενέργεια και η ικανότητα επίλυσης προβλημάτων στις ανθοκομικές καλλιέργειες. Συνδέουν τα καλλωπιστικά φυτά με την κοινωνική ζωή του ανθρώπου.
Τα καλλωπιστικά φυτά προσδίδουν σε ένα άριστο αποτέλεσμα. Ο κατάλληλος συνδυασμός τους προσφέρει μια ξεχωριστή ομορφιά στο τοπίο που διακοσμούν, την οποία απολαμβάνει ο ιδιοκτήτης, ο επισκέπτη, ο περπατητής και ο ταξιδιώτης. Οι μαθητές αναζητούν, καταγράφουν, διασταυρώνουν, ρωτούν, συζητούν μεταξύ τους για να οικοδομήσουν την αξία των καλλωπιστικών φυτών. Η παρουσίαση της εργασίας τους, τους δίνει την ευκαιρία της αξιολόγησης της εργασίας τους, της επικοινωνίας και της αλληλεπίδρασης.

2.1 Διδακτική προσέγγιση με ΤΠΕ.

Η ενότητα περιλαμβάνει δραστηριότητες αξιοποίησης τεχνολογικών εργαλείων ΤΠΕ, μέσα από τις οποίες γίνεται ο εντοπισμός καλλωπιστικών φυτών. Φαίνεται η μεγάλη ποικιλία τους.
Το διαδίκτυο ως γνωστικό εργαλείο αξιοποιείται για την κριτική επεξεργασία της πληροφορίας και της ένταξής της στα πλαίσια που θέτουν οι μαθητές και το σενάριο.
Το λογισμικό «ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ» της εταιρίας “natura media” είναι ένα εποικοδομητικό εργαλείο που θα βοηθήσει τους μαθητές στην απόκτηση της γνώσης κατά την πλοήγησή τους στις εφαρμογές του λογισμικού, με τη χρήση ΚΑΡΤΕΛΩΝ εφαρμογών:
Α) πληροφορίες για καλλωπιστικά φυτά
Β) γλωσσάρι για την άγνωστη ορολογία
Γ) μηχανή αναζήτησης φυτών
Δ) λειτουργία εκτύπωσης αποτελέσματος
Ο επεξεργαστής κειμένου μπορεί να διευκολύνει την ομαδοσυνεργατική παραγωγή γραπτού λόγου από τους μαθητές
Ο εννοιολογικός χάρτης αξιοποιείται δημιουργικά και εποικοδομητικά από τους μαθητές, ώστε να συνδέσουν τις κατηγορίες καλλωπιστικών φυτών σε μια ολιστική οπτική αναπαράσταση. Διευκολύνει τους συσχετισμούς των εννοιών και τη βαθύτερη κατανόηση των αντικειμένων.
Το power point που σχεδιάζεται από τον εκπαιδευτικό λειτουργεί ως γνωστικό εργαλείο και διευκολύνει την επικοινωνία και την ανταλλαγή απόψεων.

Η προστιθέμενη αξία των ΤΠΕ στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σενάριο είναι ότι παρέχουν στο μαθητή ένα πολυμεσικό περιβάλλον.







2.2 Το προτεινόμενο σενάριο-Αναλυτική περιγραφή

1η διδακτική ώρα

Η προτεινόμενη οργάνωση της διδασκαλίας ακολουθεί τη διάταξη της ύλης όπως είναι στο σχολικό βιβλίο και στο λογισμικό που το υποστηρίζει. Έχει ως πυρήνα τρία φύλλα εργασίας στα οποία ο μαθητής απαντά με τις γνώσεις που έχει, αναπτύσσει επαγωγικά την κριτική του σκέψη, συζητά με την ομάδα του και καθοδηγούμενος, προστρέχει στο λογισμικό, ή στο διαδίκτυο, παρατηρεί, περιγράφει, προβληματίζεται, συνδυάζει, συμπεραίνει και οδηγείται στη σωστή απάντηση. Το πλεονέκτημα είναι ότι η πληροφόρηση παρέχεται με εποπτικό τρόπο και ο μαθητής αυτενεργεί.
Τα 3 φύλλα εργασίας ανταποκρίνονται στους διδακτικούς στόχους που έχουν τεθεί. (χρήση λογισμικού)

Το μάθημα ξεκινά με ερωτήσεις που εκτιμούμε ότι θα προκαλέσει το ενδιαφέρον και τον προβληματισμό των μαθητών και θα είναι αφορμή για συζήτηση και εισαγωγή στο θέμα.
Στη συνέχεια γίνεται παρουσίαση της ενότητας με PowerPoint. (καταιγισμός ιδεών)
Επιλέγω φυτά για τον κήπο
Ποια είναι η χρήση τους;
Ποιες ομάδες διακρίνεις ανάλογα με το ύψος τους;
Ποιες ομάδες διακρίνεις ανάλογα με το αν ρίχνουν τα φύλλα τους;
Ποιες ομάδες διακρίνεις ανάλογα με τα μορφολογικά χαρακτηριστικά τους; (ρίζα,βλαστό, φύλλα)
Ποιες ομάδες διακρίνεις ανάλογα με την εποχή άνθησης;
Κατηγοριοποίηση εννοιών


2η διδακτική ώρα

1ο φύλλο εργασίας

Δραστηριότητα 1 «επιλογή κατάλληλων καλλωπιστικών φυτών για διαμόρφωση κήπου»
Θα αναζητήσετε το κατάλληλο φυτό για κάλυψη αντιαισθητικού κτίσματος. Το φυτό θα γειτονεύει με λευκό γιασεμί και είναι επιθυμητό να ανθίζει την άνοιξη. Στην περίπτωση αυτή, λύση θα προσέφερε η επιλογή ενός φυτού με γρήγορη ανάπτυξη, που θα κάλυπτε σε σύντομο χρονικό διάστημα το αντιαισθητικό κτίσμα. Αναζητήστε χρώμα ταιριαστό με το λευκό.

ΜΑΘΗΜΑ: ανθοκηπευτικές καλλιέργειες
ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: καλλωπιστικά φυτά

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑΣ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:………………………………
ΤΑΞΗ………………………………………………….
ΤΜΗΜΑ……………………………………………….


1. Ανοίξτε τον υπολογιστή και από την επιλογή Προγράμματα του μενού Έναρξη ξεκινήστε το λογισμικό «Βοτανικός Κήπος». Από το κεντρικό μενού επιλέξτε «Αναζήτηση φυτών».
2. Στη συνέχεια, εισάγετε τα επιθυμητά χαρακτηριστικά στις επιλογές «ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ» και «ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ-ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ»



Στην ΚΑΡΤΕΛΑ «ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ» στην ενότητα «ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΦΥΤΟΥ», επιλέξτε.


3. Κατόπιν, από την επιλογή ΧΡΩΜΑ ΑΝΘΟΥΣ μπορείτε να διαλέξετε το χρώμα του άνθους που επιθυμείτε να έχει το φυτό σας .
……Γιατί θεωρείς ότι αυτή είναι η καλύτερη επιλογή;
…… Πώς αυτό είναι διαφορετικό από....;
……Πώς μπορείς να το αλλάξεις αυτό;


Ποιος είναι ο αριθμός των κατάλληλων φυτών;………………..

4. Από το στοιχείο ΕΠΟΧΗ ΑΝΘΟΦΟΡΙΑΣ επιλέγετε την εποχή που θέλετε το άνθος. Αιτιολογείστε την απάντησή σας ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..


Ποιος είναι ο αριθμός των κατάλληλων φυτών;

5. Επιλέξτε την καρτέλα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ-ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ. Η επιλογή Ταχυαυξή Φυτά σε ποια φυτά σας οδηγεί; …………………………………………………………………………………………………………………………………………………..



6.Από την επιλογή ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΑ στο κάτω μέρος της οθόνης, μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες των κατάλληλων φυτών που έχετε βρει στο βήμα 5. Ποια χαρακτηριστικά του φυτού που υπάρχουν στο λογισμικό δεν αναγράφονται στο βιβλίο; ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Δραστηριότητα 2

Να βρείτε εικόνες από το διαδίκτυο που αφορούν τα καλλωπιστικά φυτά (εκτός του λογισμικού) και να τις προσθέσετε στην απάντησή σας.
Πού μπορούμε να ανατρέξουμε σε βοήθεια για αυτό;

Μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτή τη πηγή του υλικού;


3η Διδακτική ώρα

2ο Φύλλο εργασίας

Δραστηριότητα 1
«Αναγνώριση καλλωπιστικών φυτών»
Θα αναγνωρίσετε καλλωπιστικά φυτά με βάση εξωτερικά μορφολογικά χαρακτηριστικά και ιδιότητες.

ΜΑΘΗΜΑ: ανθοκηπευτικές καλλιέργειες
ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: καλλωπιστικά φυτά

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑΣ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:………………………………
ΤΑΞΗ………………………………………………….
ΤΜΗΜΑ……………………………………………….
ΚΥΚΛΟΣ………………………………………………

1. Ανοίξτε τον υπολογιστή και από την επιλογή Προγράμματα του μενού Έναρξη ξεκινήστε το λογισμικό «Βοτανικός Κήπος». Από το κεντρικό μενού επιλέξτε «Αναζήτηση φυτών».


Α) Πόα, φύλλα πράσινα, άνθος κόκκινο, άσπρο, κίτρινο κ.λ.π., ανθοφορία άνοιξη έως φθινόπωρο.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Β) Θάμνος, αειθαλής, φύλλα σκούρα πράσινα, άνθος λευκό αρωματικό, ανθοφορία τέλος χειμώνα, καρπός σφαιρικός μαύρος.
………………………………………………………………………………………………………………………………
............................................................................................................................................................

Γ) Δέντρο, φυλλοβόλο, φύλλα πράσινα σύνθετα, άνθος λευκό, καρπός πλατύς στενόμακρος, αντοχή στο κρύο, ξηρασία, ανθοφορία καλοκαίρι.



Δραστηριότητα 2

Από την ιστοσελίδα http://www.valentine.gr/ βρείτε πληροφορίες για το χρυσάνθεμο
( μορφολογικά χαρακτηριστικά, κοινή ονομασία εκτός της «χρυσάνθεμο»

4η διδακτική ώρα
4ο Φύλλο εργασίας

Όλες οι ομάδες να συμπληρώσουν τον εννοιολογικό χάρτη των καλλωπιστικών φυτών, με πυρήνα τα «καλλωπιστικά φυτά» και τις ομάδες κατηγοριών τους να τον περιβάλλουν κυκλικά.
Πρόγραμμα cmaps tools
Πώς ονομάζεται αυτός ο εννοιολογικός χάρτης;
Σε κάθε κατηγορία να δίνεται εικόνα με υπερσύνδεση

2.3 Επέκταση-Αξιολόγηση

- Το προτεινόμενο σενάριο μπορεί να επεκταθεί με άλλες δραστηριότητες όπως α) τη δημιουργία φυτολογίου με φυτικά μέρη καλλωπιστικών φυτών καθώς και συλλογή πολλαπλασιαστικού υλικού (μοσχεύματα-παραφυάδες), β) να δημιουργήσουν ντοσιέ (portfolio), που περιλαμβάνει φωτογραφίες και πληροφορίες για τα πιο συνηθισμένα καλλωπιστικά του τόπου μας. Η ομαδοποίηση και ταξινόμηση των παραπάνω στοιχείων μπορεί να γίνει με διάφορα κριτήρια όπως βοτανική συγγένεια, ύψος, χρήση.
- Η αξιολόγηση της εργασίας των μαθητών γίνεται ενδιάμεσα και τελικά. Σε αυτό βοηθά η αποθήκευση των εργασιών τους σε αρχεία επεξεργαστή κειμένου, στα οποία επανέρχονται οι μαθητές για να συμπληρώσουν και να διορθώσουν.

Τετάρτη 29 Απριλίου 2009

ΚΑΛΛΩΠΙΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ

Χρήσιμες ιστοσελίδες:
http://www.gardensandplants.com/gr/plants.aspx
http://www.ischool.gr/showthread.php?t=1002

ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΗ ΦΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ

Αποστολή του Τμήματος Φυτικής Παραγωγής είναι η κατάρτιση επιστημόνων για την ποιοτική και ποσοτική βελτίωση της φυτικής παραγωγής ιδιαίτερα στην αειφορική και ολοκληρωμένη διάσταση και η διεξαγωγή έρευνας για την ανάπτυξη της τεχνογνωσίας και τεχνολογίας της φυτικής παραγωγής.